Domů / Marketing / Nemáte peníze na rozjezd podnikání? Zažádejte o dotaci

Nemáte peníze na rozjezd podnikání? Zažádejte o dotaci

Rozumné je začít bez úvěru. Většina lidí začne podnikat s nějakým kapitálem. Investují své životní úspory a otevřou si malou hospůdku, trafiku, krámek s občerstvením, nebo dílnu. Samozřejmě mám na mysli pracující střední třídu s průměrným platem. Obyčejný člověk na to musí jít s pomocí dotací a investic.

Dotace na podnikání

Jako nezaměstnaný člověk nemáte peníze na rozjezd podnikání. Tak kde je vzít? Kde vzít peníze na rozjezd podnikání? Podobnou frázi jsem zadal do vyhledávače a odkaz mě nasměroval na stránky Úřadu Práce. Výborně.

V žádosti o dotaci na podnikání musíte splňit tyto podmínky:

  1. V evidenci ÚP musíte být déle než 5 měsíců (dlouhodobě nezaměstnaný)
  2. Nesmíte být starší 30 let.
  3. Po udělení dotace musíte aktivně vykonávat samostatně výdělečnou činnost minimálně 1 rok.

Podmínek je samozřejmě více, tyhle jsou nejdůležitější. Samotná podmínka číslo jedna je velice úsměvná. Zkuste sedět doma 5 měsíců a žít jenom z peněz od ÚP. Což znamená první dva měsíce 60% z průměrného ročního výdělku, pak 50%, pak 45%. Vždyť to znáte. Během těchto několika měsíců vás nesmí nikdo zaměstnat.

Po 5 měsících skromného životního stylu vás čeká ta příjemná stránka. Běhání po úřadech a vyřizování formulářů. Jak to probíhá? Všechno vám vysvětlí ochotná úřednice, takže já vám to nastíním jenom v kostce. Nejdůležitější a nejužitečnější věc, kterou po vás budou určitě chtít je podnikatelský záměr, neboli podnikatelský plán. Plán doporučuji každému sestavit. Ať už chcete podnikat s dotací nebo bez, podnikatelský záměr musíte mít. Pomůže vám utřídit si myšlenky a promyslet, jak vlastně podnikání chcete vést. Určitě ho nepodceňujte.

Dále musíte zpracovat průzkum trhu. Otevíráte-li spolu s e-shopem i kamennou prodejnu, budou chtít doložit zprávu o konkurenci. Kolik obchodů je ve vašem okolí se stejným sortimentem apod. Ještě doplním, že spolu s dotací na podnikání můžete žádat i o dotaci na nájem nově zřízené provozovny. Ta je na půl roku. To znamená, nejen že vám vybaví celou prodejnu za 100 tisíc, ale navíc zaplatí ještě 6 nájmů. Není to skvělé? Když to vezmete hodně ze široka a po hlavě, zároveň zažádáte i o dotaci na zaměstnance. Ta se dává rovněž na půl roku. Nyní to hlavní.

Jak snadno získat 100 tisíc

100 tisíc na vybavení prodejny a zřízení nového pracovního místa. V podstatě to probíhá následovně. Vyberete si zboží, které chcete mít ve své prodejně a prokazatelně ho potřebujete k vykonávání činnosti.

Akvárium se žralokem vám neprojde.

Vytrýny, regály, pokladny, stojany, počítač, stůl, židle, monitor, prodejní pult apod. – to vše je možno hradit z dotace. Sestavíte seznam věcí, které potřebujete, kde je hodláte koupit, za kolik a seznam předáte ÚP. Ten ho schválí, nebo neschválí a následně pošle peníze na váš účet. Teprve potom si můžete všechno zmíněné vybavení pořídit.

Otázkou zůstává, co když se vám nebude dařit? Budete muset vrátit peníze? Ano. Ale jenom poměrnou část. Když se vám po 10 měsících přestane dařit vrátíte jenom zlomek částky. Upřímně. Máte zaplacený nájem na půl roku, vybavenou celou prodejnu a nestálo vás to ani korunu. Zkrachovat během prvního roku chce opravdu talent. Snad vás to nepotká.

Najednou stojíte ve své vlastní vybavené prodejně. Máte tam pokladnu, pult, regály, počítač a židli. Co nemáte je zboží. Na zboží žádná dotace není. Doufám, že jste si šetřili těch 5 měsíců co jste byli na “pracáku”. Teď je totiž ta správná chvíle nakoupit sortiment. Nemám tušení, jaký sortiment hodláte prodávat, od jakého dodavatele zboží odebírat ani za jakou cenu. Vybrat si zboží a najít dodavatele bylo součástí business (byznys) plánu, který máte vypracovaný pro ÚP. Takže v tom máme jasno.

Kdykoliv můžou během prvního roku přijít z ÚP na kontrolu, zda používáte ono vybavení, které vám koupili. A běda vám, běda vám, jestli tam to vybavení nebude, běda vám.

Tvorba webových stránek Bohumín

Napsal Stanislav Drako

Vytváří weby obyčejným lidem, začínajícím podnikatelům a živnostníkům. Baví ho internet a práce s lidmi. Pomáha jim překonat těžké začátky podnikání, ušetřit náklady na provoz webových stránek a vyvarovat se počátečních chyb.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.